Ambulatoryjna opieka specjalistyczna polega na udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej osobom, które nie wymagają leczenia w warunkach całodobowych lub całodziennych. Świadczenia w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej są udzielane w poradniach specjalistycznych takich jak:
– poradnia otolaryngologiczna;
– poradnia okulistyczna;
– poradnia urologiczna;
– poradnia ortopedyczna;
– poradnia reumatologiczna;
– poradnia neurologiczna;
– poradnia dermatologiczna.
Poradnia otolaryngologiczna.
Do poradni otolaryngologicznej pacjent powinien posiadać skierowanie, ważny dokument ubezpieczenia zdrowotnego oraz dowód tożsamości z numerem Pesel.
Bez skierowania pacjent może skorzystać z poradni otolaryngologicznej odpłatnie z zakresu badań z Medycyny Pracy wg aktualnego cennika.
W poradni otolaryngologicznej udziela się świadczenia z zakresu profilaktyki, promocji zdrowia, diagnostyki oraz leczenie schorzeń w obrębie nosa, gardła, uszu oraz krtani czyli z zakresu górnych dróg oddechowych zarówno u dzieci jak i dorosłych.
Poradnia okulistyczna.
Do poradni okulistycznej od 01.01.2015r. pacjent potrzebuje skierowanie od lekarza rodzinnego lub specjalisty, aktualne ubezpieczenie zdrowotne oraz dowód tożsamości. Bez skierowania pacjent może skorzystać z poradni okulistycznej odpłatnie z zakresu badań z Medycyny Pracy wg aktualnego cennika.
Do zadań poradni okulistycznej należy prowadzenie:
- profilaktyki;
- promocji zdrowia;
- diagnostyka i leczenie chorób okulistycznych;
- kierowanie pacjentów na konsultacje.
Poradnia urologiczna.
Do poradni urologicznej pacjent powinien posiadać skierowanie od lekarza rodzinnego lub specjalisty. Chory również powinien posiadać aktualne ubezpieczenie zdrowotne oraz dokument tożsamości z numerem Pesel . Do poradni urologicznej pacjent powinien posiadać aktualne badania laboratoryjne (mocz, morfologia, PSA-antygen, poziom glukozy i USG jamy brzusznej).
Poradnia urologiczna udziela świadczenia z zakresu profilaktyki, diagnostyki i leczenia chorób układu moczowo-płciowego, a szczególnie zakażenia dróg moczowych, ostre zatrzymani moczu, chorobami prostaty oraz kamicy nerkowej.
Poradnia ortopedyczna.
Do poradni urazowo-ortopedycznej obowiązuje skierowanie od lekarza rodzinnego lub specjalisty. Bez skierowania przyjmowane są tylko przypadki nagłe. Pacjent powinien posiadać aktualne ubezpieczenie zdrowotne oraz dowód tożsamości . Pacjent zgłasza się z aktualnymi dokumentami medycznymi.
Do zadań poradni urazowo-ortopedycznej należy:
- profilaktyka;
- promocja zdrowia;
- diagnostyka i leczenie pacjentów zgłaszających się do poradni;
- kierowanie chorych do zakładów leczniczych;
- diagnostyka i leczenie schorzeń narządów ruchu;
- leczenie wszelkich urazów narządu ruchu;
- konsultacje ortopedyczne;
- blokady przeciwbólowe, wstrzyknięcia do stawowe;
- zakładanie i zdejmowanie opatrunków gipsowych i innych unieruchomień ;
- drobne zabiegi ambulatoryjne;
- dobór zaopatrzenie ortopedycznego;
Poradnia reumatologiczna.
Do poradni reumatologicznej pacjent zgłasza się ze skierowaniem od lekarza rodzinnego lub specjalisty. Pacjent powinien zgłosić się z ważnym dokumentem ubezpieczenia oraz dowodem tożsamości z numerem Pesel.. Do poradni reumatologicznej chory zgłasza się z aktualnymi badaniami laboratoryjnymi (OB, RF-la tex, mocz, morfologia, kreatynina, kwas moczowy, Alat, Aspat, Rtg).
Do zadań poradni reumatologicznej należy:
- profilaktyka;
- promocja zdrowia;
- diagnostyka i leczenie chorych ze schorzeniami układu ruchu, układowymi chorobami tkanki łącznej oraz osteoporozy;
prowadzenie pacjentów w ramach programów lekowych NFZ-u z RZS, MIZS, ŁZS i ZZSK..
Poradnia neurologiczna.
Do poradni neurologicznej potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego lub specjalisty. Bez skierowania przyjmowane są tylko przypadki nagłe. Pacjent powinien posiadać aktualne dokumenty potwierdzające ubezpieczenie zdrowotne i dowód tożsamości z numerem
Pesel.. Pacjent bez skierowania i ważnego dokumentu ubezpieczenia może skorzystać z porady odpłatnie z zakresu badań z Medycyny Pracy . Pacjent do poradni neurologicznej powinien posiadać aktualną dokumentację medyczną (wyniki badań laboratoryjnych, Rtg).
Do zadań poradni neurologicznej należy:
- diagnostyka i leczenie pacjentów zgłaszających się do poradni z zaburzeniami i chorobami układu centralnego i OUN- Ośrodkowego Układu Nerwowego;
- orzeczenie o stanie zdrowia pacjenta;
- kierowanie pacjentów do zakładów leczniczych;
- świadczenie konsultacji u pacjentów z chorobami układu nerwowego;
- promocja zdrowia
Poradnia dermatologiczna.
Do poradni dermatologicznej od 01.01.2015r. obowiązuje skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu lub specjalisty. Pacjent powinien posiadać aktualne dokumenty potwierdzające ubezpieczenie zdrowotne zgodnie z przepisami obowiązującego prawa oraz dowód osobisty. Pacjent ma prawo bez ważnego dowodu ubezpieczenia skorzystać z porady odpłatnie z zakresu badań z Medycyny Pracy według obowiązującego cennika.
Do zadań poradni dermatologicznej należy:
- diagnostyka oraz leczenie pacjentów zgłaszających się do poradni z chorobami skóry;
- profilaktyka z zakresu dbania o skórę;
- orzekania o stopniu zdrowia;
- diagnoza oraz usuwanie zmian skórnych (znamion, brodawek);
- choroby łojotokowe, trądzik pospolity, różowaty, łojotokowy, zapalenie skóry;
- łuszczyca;
- grzybica paznokci i skóry;
- choroby gruczołów potowych;
- choroby weneryczne;
- promocja zdrowia;
- profilaktyka.
Najnowsze komentarze